UZ SĀKUMU









 

Sieceniece Valērija Pētera m., dzimusi 1905., dzīvoja Rīga., Margrietas iela 16-3, izsūtīta 1941. gada 14. jūnijā uz Novosibirskas apgabala Parabeļas rajonu, atbrīvota 1956. gada 29. maijā. Arhīva lietas Nr. 17775.

No grāmatas “Aizvestie.1941.gada 14.jūnijs”

Apzīmējumi:
..   - ja teikums apraujas
… - pauze, kur daudzpunktu skaits atbilst pauzes garumam
[ ] – kvadrātiekavās slīpajā rakstā komentāri par intervijas norisi vai stāstītājas intonāciju
[ ] – kvadrātiekavās taisnā rakstā izlaistie vārdi, kas nepieciešami, lai saprastu tekstu.  
[..] – izlaidumi tekstā

Fragmenti no dzīvesstāsta pierakstīti atbilstoši stāstītājas runas veidam

Māra Zirnīte: 1993.gada 10. jūnijs. Varbūt jūs nosauciet savu vārdu, uzvārdu. Valērija Sieceniece: Valērija Sieceniece.

Māra Zirnīte: Cik es sapratu no iepriekšējām runām, jūs būtu ar mieru pastāstīt par savas dzīves varbūt tādiem svarīgākiem notikumiem. [..]       

  Valērija Sieceniece : Es esmu sagatavojusi patiešām to vissvarīgāko notikumu ne tikai manā dzīvē, bet arī Latvijas dzīvē – trimdas laiku. Tad es esmu sagatavojusi dažas ziņas par manu vīru Aleksandru Siecenieku. Man ir viņa biogrāfija, man ir viņa reabilitācijas akts, man ir viņa miršanas apliecība. Nu, kā lai es iesāku.. [..]  

      1940. gada jūnija sākumā mēs ar vīru bijām Tallinā. Mans vīrs bija kooperators un piedalījās Baltijas valstu kooperatoru sanāksmē. Vīri nodarbojās ar dažādu kooperāciju skarošu jautājumu risināšanu, bet mēs – sievas, tikām iepazīstinātas ar dažādu sieviešu organizāciju darbību. Tas bija laikam 16. jūnijā, kad mēs bijām sapulcējušās kādā sieviešu organizācijas telpās un klausījās stāstus par šīs organizācijas darbību. Pēkšņi ienāca kāds darbinieks un izsauca mūsu pavadoni ārā. Kad viņš atgriezās, viņš bija bāls un izskatījās ļoti savāds, un klusā balsī pastāstīja: Lietuvā jau ir ienākusi Sarkanā armija, tagad tā virzās uz Latviju. Nu, protams, mēs pārtraucām visu.

      Šai dienā bija vēl paredzēta arī balle Estonijas telpās, un ballei bija jānotiek. Tā balle bija ļoti savāda: vīrieši bija frakās, mēs bijām vakara tualetēs, bija mūzika, bija dejas. Un tas notika tā kā, kad visi jau zināja, kas ir noticis. Dažas kundzes sēdēja maliņā un raudāja. Mēs tomēr dejojām, un visa tā zāle mums izskatījās tādā kā savādā, fantastiskā miglā. Palikām tur līdz gaismiņai un nolēmām ar vīru iet kājām uz mūsu viesnīcu. Un pa ceļam mēs runājām. Man likās, to es vēl skaidri atceros, ka uz mums virzās tāda pelēka, pelēka masa, kur nevar pat sejas saskatīt, ka tā apdraud mūs. Nu, bija tāda vīzija. Atnācām uz viesnīcu, jau bija rīts, drīz vajadzēja iet uz staciju, un mēs ar vīru atvadījāmies, jo zinājām, sapratām, kas mūs gaida. Stacijā bija ļoti daudz jauniešu – studentu, laikam arī kādai studentu organizācijai sapulcēšanās. Tie dzēra un dziedāja.

       Kad iebraucām Rīgā, tas bija 17. jūnijs. Mēs dzīvojām Valdemāra ielā. Piegāju pie loga un redzēju to pelēko masu – noputējušus un tiešām pelēkus ar pelēkām, neizteiksmīgām, trulām sejām. Kādam bija, bija ziedi rokās. Viņi pūlējās smaidīt, bet nekas neiznāca. Par to laiku mans vīrs lamājās pa telefonu. Pārtrauca, jo telefonisti viņu brīdināja, ka jau ir sākusies noklausīšanās.

Māra Zirnīte: Tad par ko viņš vēl runāja?

Valērija Sieceniece: Par ko viņš runāja? Nu, viņš bija sašutis par to, kas notiek, un izteica savas domas diezgan kategoriski. Mana vīra pasē ierakstīts, ka karojis pret vāciešiem un lieliniekiem. Toreiz ministra Bērziņa kundze bija kaut kāda aizsargu organizācijas vadītāja. Es nebiju aizsardzēs, nekad neesmu gribējusi. Man bija ļoti daudz citas organizācijas, bet šinī brīdī es nolēmu, ka man jāstājas aizsardzēs. Man nav jābaidās, man jābūt tur, kur ir daudzas mūsu latvietes, bet Bērziņa kundze man atteica to darīt. Nu, viņa laikam saprata, kas var notikt. Bet mans vīrs to izdarīja – iestājās aizsargos – lidotājos. Un nekad viņam nebija iespējas tur kaut ko darīt...

      Tad es toreiz strādāju pie Universitātes Tautsaimniecības fakultātes Tirdzniecības un bankas katedrā par asistenti pie profesora Kārkliņa. Uzreiz mūsu bibliotēkā – Universitātes bibliotēkā, mūsu fakultātes bibliotēkā, parādījās liels skaits attiecīgo grāmatu – Ļeņina, Staļina un tā tālāk. Un es tos lasīju un sapratu, ka mēs divi cilvēki piecistabu dzīvoklī nepaliksim un ka mums draud, ka tur, ka tur sāks dzīvot, ka tās tautas vara nodota svešiem cilvēkiem. Ātri vien noorientējos…. Mana vīra brālēns bija precējies ar profesora Gartjē jaunāko meitu. Viņiem piederēja divstāvu neliels nams Pārdaugavā Margrietas ielā, un tur bija izdodams viens dzīvoklis otrā stāvā. Tur vispārīgi bija lieli dzīvokļi, bet tas bija sadalīts uz pusi: vienā pusē bija trīsistabu dzīvokļi, otrā pusē bija divistabu dzīvokļi. Trīsistabu dzīvoklī bija trīs istabas. Mēs iekārtojām vienā guļamistabu, otrā – mazākā ēdamistabu, un tur no tā lielā dzīvokļa bija palikusi lielā istaba ap 30 vai 40 metri liela. Dažas mēbeles mēs aizsūtījām uz mūsu vasarnīcu Juglā Katrīnmuižā un izkārtojām mēbeles tā, kā tas nu bija iespējams.

      Mana vīra Centrālo apdrošināšanas savienību likvidēja, tā bija kooperatīva organizācija.

Un tagad es stāstīšu jums pavisam tādas savādas lietas. Man piektdienās nebija lekciju, man nebija jāiet, jeb pēcpusdienā bija tikai jāiet. Un tad vīrs aizgāja agri no rīta darbā, bet es vēl paliku guļot, un es redzēju tādu sapni, ka es eju pa kaut kādu rudzu lauku un pretī nāk man Pēteris Siecenieks – mans vīratēvs, kurš bija miris jau 1930. gadā. Un es priecīga metos viņam priekšā, metos viņam klāt, apkampju un stāstu viņam, kas ir noticis ar Sašu, tā kā gribu stāstīt. Nu, it kā nekas sevišķs. Es pamodos un tanī brīdī es zināju – kaut kas ir noticis ar manu vīru, es skaidri zināju. Tagad es zvanu pa telefonu, neviens neatbild. Es apģērbjos, skrienu, skrienu un braucu ar tramvaju uz to pilsētu, un eju par… Iekšrīgā un taisni tur, kur atradās mana vīra jaunā darbavieta, man pretim nāk viņa viena darbiniece un raud.

Es saku: „ Kas ir noticis? Kas ir noticis?”

Viņa saka: „Nekas, nekas.”

Es saku: „Kur ir mans vīrs?”

„Nu, viņš turpat ir.”

Es uzskrienu augšā, ieskrienu viņa mazajā kabinetā. Viņš nāk man pretim ar tādu savādu seju, viņš saka: „Es esmu atlaists.”

Es saku: „Tā nav vēl lielāka nelaime, kaut kas vēl smagāks mūs gaida.”

Viņš pēc tam tomēr… Nu, bija jau zināms, kāds viņš ir darbinieks. Viņu pārcēla uz kādu trestu.

Māra Zirnīte: Es atvainojos, kas tā bija par darbavietu, no kuras viņu atlaida?

Valērija Sieceniece: Tā bija arī Apdrošināšanas savienība, apdrošināšanas iestāde, bet jau organizēta pēc Padomju Savienības parauga.

Māra Zirnīte: No kādas darbavietas viņu atlaida?

Valērija Sieceniece: Redziet, mans vīrs, vīratēvs bija patērētāju kooperācijas darbinieks, mans vīrs bija Uguns apdrošināšanas kooperācijas, varētu sacīt, dibinātājs, Kooperācijas padomes dibinātājs… Un tur nostrādāja visu savu dzīvi. Viņš bija šīs, šīs padomes direktors, bet nevis iecelts, bet vēlēts direktors, kā visi posteņi kooperācijā. Lūk, viņam, viņu to likvidēja un viņu pārcēla uz vienu, es neatceros, kā to ielu sauca tur, bet tā jau bija tagadējā, tas ir padomju, tas ir padomju apdrošināšanas iestāde. Es tieši nevaru pateikt, kā viņu toreiz sauca. [..]   Viņš pabeidza to, kas bija darāms, un mēs aizgājām pusdienot, es vēl atceros, uz Romas pagrabu. Mēs runājām par to, un, kā jau es teicu, es teicu: „Tas nav tas ļaunākais, kas ir noticis.”

      Viņš arī drīz tika pārcelts uz tādu Vieglās rūpniecības trestu plānu daļā. Viņa priekšnieks bija kāds Treijs, komunists, protams. Nu, un tad vienu nakti pie mūsu durvīm zvanīja un ienāca viena kompānija, uzrādīja kratīšanas orderi. Es jau pirms tam, pēc tā sapņa, es izskatīju visus…

Māra Zirnīte : Jūs bijāt izskatījusi?

Valērija Sieceniece: Jau izskatījusi, un visu un visu, ko es uzskatīju… Tie daudzie ielūgumi no tā un no tā un visu, kas bija… Tos es visu iznīcināju.

Māra Zirnīte: Kāda rakstura ielūgumi? No kādām iestādēm?

Valērija Sieceniece: Ziniet, tad bija uz ballēm, uz sēdēm, bet kas tos sūtīja – privātie, tos sūtīja tā attiecīgā sabiedrība. Tur bija no ministriem, tur bija no lielu uzņēmumu pārstāvjiem, tur bija visa toreiz, kas toreiz jau skaitījās tāda aizdomīga sarakste, tur bija apsveikumi.

Māra Zirnīte: Tā kā jūs negribējāt, lai tos vārdus atrod pie jums?

Valērija Sieceniece: Jā, bet tas jau arī neko nevarēja līdzēt, bet tam arī nebija nozīme. Redziet katrā organizācija kaut ko pilij dāvināja tad, kad Ulmanis nāca pie varas. Un šī vīra organizācija – kooperācija – Savstarpējā Uguns apdrošināšanas savienība dāvināja pilij ēdamistabas iekārtu. Un šī ēdamistabas iekārta kļuva… pagatavota īpaši, pēc īpašas… tieši šinī laikā. Un nu to vajadzēja izņemt un nosūtīt uz pili. Un kam bija tas jādara? Tas bija jādara manam vīram. Viņš to izdarīja un saņēma toreiz no Ulmaņa pateicības rakstu. Un tas pateicības raksts viņam bija portfelī. Nu, un to atrada. Bet tam arī nebija nozīmes vairāk.

      Vienu vakaru mums pie durvīm piezvanīja, tas jau bija… un ienāca vīra priekšnieks, tāds Treijs. Viņš gribēja ar manu vīru runāt personīgi, bet es paliku tur klāt. Un tagad viņš piedāvāja manam vīram darbavietu. Viņš nepateica, kur būs tā darbavieta un kas viņam būs jādara. Katru rītu viņam pakaļ atbraukšot mašīna, viņu aizvedīšot uz turieni un pēc tam atvedīšot atpakaļ. Es nospēlēju histēriskas sievietes lomu un saku: „Ne, ne, ne, nekad! Lai es nezinātu, kur mans vīrs katrreiz atrodas, ne, ne, ne! Saša, tu nedrīksti, tu nedrīksti to darīt.”

      Viņš jau tāpat to nebūtu darījis un atteica... Tad jau bija… tas bija, mans vīrs lūdza vienu dienu Treijam, lai piektdienā atļauj viņam izbraukt, dot viņam brīvdienu. Viņš gribēja aizbraukt uz Katrīnmuižu, tur kaut ko kārtot. Treijs nedeva to brīvdienu. Un tas bija laikam 12. jūnijā. Un nākošo nakti, es ar biju vienu dienu aizbraukusi pie saviem vecākiem uz Babītes pagastu, bija ļoti skaista diena. Atceros ļoti labi to skaisto dienu, to mieru. Nu, un mūsu sētnieks esot izteicies kādam vai pateicis, ka drīz būšot daudz dzīvokļu brīvi. Es nepiegriezu tam uzmanību nekādu. Nu, un, kā jau tas pienākas, naktī no 13. uz 14. bija zvans pie durvīm. Un ienāca Treijs, kas vadīja visu šo lietu, tad kāds nupat no cietuma atbrīvotais, laikam kāds politiskais noziedznieks un vēl kādi cilvēki. Un nolasīja mums rakstu, ka mums tagad jāpamet Latvijas robežas, jāizbrauc. Mierināja mūs: „Tur jūs visi varēsiet strādāt savā specialitātē.”

      Nu, man ļoti satrauca tas, es domāju, ko teiks mana mammiņa, kā viņa to pārdzīvos. Un es piezvanīju uz “ Āvām ” – tā sauca tās mājas, telefons nedarbojās. Tad vīrs lūdza atļauju piezvanīt savai mātei. Laikam Treijam bija neērti, viņš atļāva. Vecā Siecenieka kundze atbrauca, atbrauca kopā ar Marģeru – savu mazdēlu. Un mēs sākām pakoties, un, ziniet, es tādā apmulsumā un it sevišķi, kad man pasaka, ka tā un tā būs, jūs strādāsiet savā specialitātē. Un es instinktīvi koferos kravājos tā, kā es parasti kravājos, kad braucu uz ārzemēm. Tad jūs variet iedomāties, kas tur bija iekšā, vai ne?

Māra Zirnīte: Nu, kas tur bija iekšā?

Valērija Sieceniece: Nu, tas bija, bija elegantas kleitas, bija elegantas kurpes, bija viss tas, kā es toreiz biju, bij… Bet tomēr tas Treijs apžēlojās un pateica, un tad es daudz ko sapratu.

      „Nu, tā nevar, jums vajag ņemt guļamdrēbes līdzi, ziemas drēbes līdzi, silto veļu un viss, kas.” Un tad es paņēmu vienu lielu palagu un sāku mest visu tur iekšā – i slēpošanas zābakus, slēpošanas kostīmus un silto veļu, un segas un nu visu ko. Un to tā sasēju, laikam bija divi lieli saiņi. Nu, un tad viņi… Nu, Siecenieka kundze, protams, raudāja… Viņi izsauca mašīnu, smago mašīnu, jo to jau nevarēja ielikt vieglajā mašīnā. Un es tā atceros, ka māte, izstiepusi rokas pēc dēla, sauca: „Saša! Saša!” Viņa viņu vairs neredzēja.

      Mēs kāpām pa trepēm lejā, un es redzēju, kad izgājām uz ielas, ka abi i profesors Gartjē ar kundzi stāvēja, viņš apakšstāvā dzīvoja, stāvēja pie loga un māja mums ar roku. Mēs iekāpām tanī mašīnā, visas mūsu paunas tur arī tika saliktas. Vispirms mūs veda uz Torņakalna staciju, pēc tam tur izrādījās, vai vilciens bij, vai bij pārpildīts jau, vai kā. Un mēs pa ceļu redzējām vēl daudz tādas pašas mašīnas, kā bijām mēs.

      Piebraucot pie Daugavas tilta, mans vīrs sacīja tā: „Nu, paskaties pēdējo reizi uz Rīgu.”

      Un es tā spontāni saku: „Nē! Tā nebūs pēdējā, es atgriezīšos!” Es atgriezos, bet viņš neatgriezās.

      Un tad mūs veda uz Šķirotavu. Šķirotavā stāvēja tie slavenie un sarkanie lopu vagoni – ešeloni. Kāds jauns milicis tur, toreiz jau milicis, jaunajā formā palīdzēja man izcelt, jāsaka, paņēma mani uz rokas un palīdzēja mani izcelt, un es viņam sacīju: „Latvju zēni, ko jūs dariet pašreiz?” Un viņš pateica: „Tie neesam mēs… „

      Bet viņi darīja to. Nu, mūs abus ievietoja vagonā, un tur priekšā jau bija cilvēki. Bija arī mūsu Francijas sūtņa Nukšas kundze, francūziete, ar dēlu Andrē, apmēram 15 - 16 gadus vecs. Bija kāda ebreju ģimene. Bij jauna meitene, pianiste, kura līdzi bija paņēmusi šo klaviatūru, lai vingrinātu pirkstus. Bija arī kāda veca māmiņa, tāda konditora Pavasara māte. Nu, visus es vairs neatceros un uzskaitīt visus es nevaru. Jā, bija arī kāda tāda mazās skatuves dziedātāja. Tur bija lāviņas, divstāvu, gar sienām, un vagonā bija izcirsts caurums labierīcībām.

        Es paliku, es iekārtojos pie mazā lodziņa un skatījos. Jau kļuva tumšāks, un es redzēju, kā miliči ved vakarkleitās ģērbtas, smejošas, iedzērušas sievietes. Tās bija bāra dāmas, bez viena sainīša, tikai puskailas viņas tika ievietotas vagonos.

        Nākošā rītā… Protams, mēs nakti negulējām. Nākošā rītā mūsu vagona durvis pavērās, un kāds formā ģērbts vīrietis sāka izsaukt no mūsu vagona vīriešus pēc saraksta.

Māra Zirnīte: Jūs jau bijāt kaut kur pabraukuši?

Valērija Sieceniece: Nē, visu nakti mēs tur palikām. Vīrs… Un pateica tā, ka tas notiek tāpēc, ka, lūk, neesot ērti sievietēm ar vīriešiem kopā braukt. Un mans vīrs, būdams džentlmenis, tos abus saiņus ar siltām drēbēm visu paņēma līdzi. Es paliku ar savu eleganto koferīti, koferīšiem, un tas ir viss.

Pirmais… Jā, pirms tam vēl, tā kā es dežūrēju pie tā lodziņa, es redzēju, ka gar logu skrien Kārlis Podnieks. Un Kārlis Podnieks, un vai nu viņš ieraudzīja, jeb tas bija tanī brīdī, kad mūsu vagona durvis bija vaļā, un viņš prasa: „Kur ir Irma?” Viņa sieva. Podnieka kundze slimoja ar tuberkulozi un bija sanatorijā, un viņai bija atļauts uz dažām dienām atbraukt mājās, viņu vasarnīcā. Viņa bija viena, Kārlis bij, Kārlis bij darbā. Un Kārlis izdarīja to, ko izdarīja daudzi labie vīri, kas bija liela muļķība, ka viņš pieteicās arī braukt. Bet nu viņš nokļuva turpat, kur nokļuva mans vīrs.

Māra Zirnīte: Tas nozīmē – viņš nenokļuva pie savas sievas. Viņš pieteicās, lai viņu…

Valērija Sieceniece: Viņš domāja, ka viņš var savu sievu satikt, jo viņš nedomāja, ka viņa var izdzīvot, būdama slima, un tā tālāki.

Vilis Zirnītis: Tāpat izdarīja arī Skudra.

Valērija Sieceniece: Jā, ko es jums nevarēju pateikt. Kamēr es dežūrēju pie lodziņa, es redzēju vēl tādu bildi, tā varētu teikt: viena sieviete, diezgan pagara auguma, ar trīs bērniem – meitene, apmēram 11 -12 gadus veca, invalīda krēslā un divi daudz mazāki bērni, tos arī ievietoja vagonā. Uz nestuvēm veda vecus, nesa vecus cilvēkus. Mūsu ešelons sāka pirmais kustēties, un liktenis tā bija gribējis, ka tai brīdī, kad es biju pie tā lodziņa, tai brīdī bija arī mans vīrs pie lodziņa, un mēs dabūjām tikai viens otram pamāt ar roku. Un tā nu bija pēdējā reize, kad es viņu redzēju. (Drusku pārtrauciet tagad.)

      Protams, noskaņojums visiem bija ļoti smags. Es visu laiku domāju par savu māti un par savu tēvu. Visvairāk par māti, protams, jo es viņu ļoti mīlēju. Un tad pēkšņi sāka darboties mana zemapziņa, un tur bija ierakstīts tas, ka reizi, tai pašā periodā, par kuru es stāstu, mammai bija piezvanīts pa telefonu no Babītes pagasta un prasīts, cik ir bērnu un vai bērni dzīvo kopā ar viņiem. Un tanī brīdī man izšāvās tāds zibens caur galvu, es saprotu, kāpēc. Tātad acīmredzot viņi arī ir paņemti. Un kā nu ne. Mans tēvs Pēteris Liepiņš bija Ziemeļu armijas dibinātāju skaitā. Pirms tam viņš strādāja Krosnojarskas pulkā . Viņam bija liela pieredze tieši tanī organizēšanas, sagādes un finanšu lietās. Toreiz mēs dzīvojām, un tas bija 1918., 1919. gadā laikam, mēs dzīvojām Tērbatā.

      Vispārīgi es esmu dzimusi Valkā. Un tā, kā mans tēvs bij karavīrs, tad mūsu dzīvesvieta vienmēr bija tur, uz kurieni viņu pārcēla. Tērbatā bij, Tērbata ļoti skaista pilsēta, tur pagāja mani pirmie skolas gadi. Latviešu skolas toreiz nebija, es mācījos Puškina ģimnāzijā krievu valodā.

      Un tad, kad iesākās cīņa par Latvijas atbrīvošanu no lieliniekiem un arī no vāciešiem, tad mans tēvs arī iestājās Ziemeļu armijas dibinātājos. Un mūsu dzīvoklī… Es mazliet atkāpjos.  [..]  

Nu, un bija arī toreiz tajā 1941. gada 14. jūnijā… Jā, es gribēju jums pateikt, ka tieši 13. jūnijā pēc darba mēs abi ar tramvaju braucām mājās. Un braucām gar Pētera parku toreiz, un tas bija pilns ar privātmašīnām. Un mēs nevarējām saprast, kāpēc mašīnas… Vai tad tās ir visas nacionalizētās mašīnas? Un tad tikai nākamā rītā mēs sapratām, kāpēc viņas tur bija.

Māra Zirnīte: Kāpēc?

Valērija Sieciniece: Nu, kā? Ar privātmašīnām arī veda cilvēkus, viņus mobilizēja. Un, ko es gribēju galvenais pateikt, man jau pazūd [domas pavediens] kādreiz, ka tas, kas ar kuru atbrauca… Tā mašīna, ar kuru atbrauca “ Mazāvās ”, iebrauca mazā pagalmā, šoferis bija mammas māsasmeitas vīrs Tone Roberts. Tas, mamma stāstīja vēlāk, kad mēs Sibīrijā satikāmies, stāstīja, ka viņš sēdēja pie stūres un raudāja. Viņš bija tas, kuram bija jāaizved mani vecāki uz to Torņakalnu.

Māra Zirnīte: Jūsu mammu izveda no Babītes pagasta?

Valērija Sieciniece: Jā. Tajā dienā vienmēr papa sūtīja kādu savu strādnieku, ar zirgu, protams, brauca, atveda mums produktus. Nu, teiksim, pienu vai šķiņķi un tā tāļāki. Arī tad, kad mēs… Un tad tieši ienāca tā kalpone ar sūtījumu, un viņa redzēja, kas notiek. Es savā izklaidībā, es pat nepaņēmu līdzi sev no ēdamā itin nekā. Un, protams, mani vecāki zināja šo lietu, tēvs ar zināja, jo viņš ekonomiskajā veikalā jau pats nodeva savus ražojumus, piemēram, olas, pienu, sieru, Jāņu sieru, kuru bija iemācījusies mana mamma izgatavot. [..]  Apciemoja no Amerikas mana māsīca, kuras vīrs bij, tad viņa stāstīja, ko visi viņi tur ir pārdzīvojuši un kā tas viņas vīrs Roberts Tone, kā tas ir pārdzīvojis to, ka viņam bija jābrauc, un tantiņa, kuru viņi ļoti mīlēja, manu mammu, un pie kuras arī viņa, Elma, mana māsīca, visus savus skolas gadus, universitātes gadus, pavadīja mūsu dzīvoklī, kad viņi abi divi bija briesmīgi satriekti par šo jautājumu. Bija arī citas mašīnas. Viss transports bija…

Māra Zirnīte: Tā kā visiem, kam bija mašīnas, tie visi bija…

Valērija Sieciniece: Jā, tas bija jādara vai nu šitā vai tā. Nu, protams, tas bija jādara.

Māra Zirnīte: Tas bija, kā saka, ar varu, piespiedu kārtā?

Valērija Sieciniece: Tikai.

Māra Zirnīte: Un tad, kad jūsu vecākus veda projām?

Valērija Sieciniece: Tai pašā dienā, pēcpusdienā mājā iebrauca tā mašīna. Nu, un mamma bija gan tik apķērīga, nebija tā, kā es biju, viņa paņēma i produktus līdzi, viņa paņēma guļamdrēbes līdzi, jo to visu viņa varēja līdzi… Un galvenais viņa bija ievietota tai pašā ešelonā, kur es, tikai citā vagonā, kā tas izrādījās, pēdējā vagonā. Ne viņa zināja, ne es zināju. Mamma tikai stāstīja, ka tad, kad iebrauca tie, kā viņus lai nosauc, es nezinu pat, tie ņēmēji vai tie... Viņa bijusi priecīga, viņa teikusi tēvam: „Es braukšu meklēt Vaļu.” Viņa sauca mani par Vaļu. Un tā tas arī notika.

Māra Zirnīte: Viņa jau nezināja, ka jūs esat aizvesta?

Valērija Sieciniece: Viņa tomēr, galu galā viņam tomēr bija tas jāpasaka, bija jāpasaka. Un tad viņa bija priecīga: „Es braukšu meklēt savu meitu, jā.”

Nu, un, redziet, es tad turpināšu par to, kas notika tai vagonā braucot. Nukšas kundze bija dzimusi Dienvidfrancijā, viņa lika kārtis. Visu laiku viņa meta kārtis. Starp citu, viņa bija Francijas pavalstniece un viņas vīrs, viņas dēls arī saņēma pavalstniecību. Bet viņiem neatļāva tās pases paņemt līdz. Viņa lika kārtis. Nu, ko mēs tur darījām? Mēs arī sacījām: „Nu, izliekat arī mums.”

      Nu, viņa lika arī mums kārtis. Kādreiz viņa teica labu, kādreiz viņa teica sliktu, bet tādā noskaņojumā vajadzēja kaut mazu ce… Nu, nē, neviens jau nevarēja ticēt, bet kaut kā tā gribējās kaut kādu stariņu.

      Braucot vēl Latvijas robežās pie Daugavpils, iznāca tā, ka es ievēroju Daugavpils dzelzceļa stacijas priekšnieku, kuram nu bija jādod tas signāls braukt. Un viņam tecēja, viņam bira asaras. Viņš nezināja, ka tanī ešelonā bija arī viņa meita no Rīgas. Viņa ar bija viņu ievērojusi. Mēs kļuvām draudzenes trimdā. Mēs tam, kam bija zīmulis, kaut kāds rakstāmais un papīrs, to es biju paķērusi līdzi, arī aploksnes, rakstījām un metām ārā pa logu. Es aizrakstīju, izmetu divas vēstules – vienu manai vīramātei un otru uz laukiem, uz tēva mājām. Un, ziniet, abas tika saņemtas. Bija labi cilvēki, kas to nodeva. Mana vīramāte nodeva šo aploksni ekspertīzei, lai varētu zināt, kur mēs esam aizvesti. Un man vēl ir tas ekspertīzes dokuments, kurš pēta, uz kurieni tas varētu būt. Un tā aploksne, kur es steigā rakstīju to adresi, un bija saņēmuši arī “Ūsīnos”.

Māra Zirnīte: Bet kas tad tur saņēma?

Valērija Sieciniece: Tur tak mani radi – tēva brāļi un brāļu bērni, manas māsīcas – tie visi tur bija un es… Un tās bija tās tēva dzimts mājas.

Māra Zirnīte: Tā, kā viņas sauca?

Valērija Sieciniece: “ Ūsīni ”.

Māra Zirnīte: Kurā vietā tas bija?

Valērija Sieciniece: Tas bija pie Smiltenes, Bilskas pagastā, un jūs jau ziniet, kas ir… ko nozīmē “ Ūsīni ”.

Māra Zirnīte: Bet ko nozīmē “Ūsiņi”?

Valērija Sieciniece: Palasiet Endzelīnu, tās ir ārkārtīgi senas… Tās ir viens mūsu pagānu laikmeta dievs. Vieni saka, ka tas ir zirgu dievs, citi saka, ka tas ir bišu dievs, un Endzelīns viņu citādāki skaidro. “Ūsiņi” – viņš tur atrod kaut kādu vācu vārda sakni ‘ haus ', “Ūsiņu” haus daļā, jo viņš domā, ka tas varētu būt arī mājas, mājas gars Ūsiņš. Un šī nebija vienīgā māja, kuru Latvijā sauca par “Ūsiņiem”. Bet par “Ūsiņiem”, to es esmu izrakstījusi, ko viņš saka par “Ūsiņiem”. Tātad es arī varu jums kaut ko jaunu pastāstīt.

Māra Zirnīte: Jūs visu laiku stāstāt jaunu.

Valērija Sieciniece: Pārbraucām robežu ar asarām, tas bija briesmīgs, drūms skats atvērās. Tāpat, kā tie karavīri, tie Sarkanarmijas karavīri, ienāca pelēki, trulām, neizteiksmīgām sejām, tā izskatījās arī visa apkārtne – mājas, koka mājas ar jau nomelnējušas visas. Un nekur nevienas puķītes, neviena krūma pie mājas nav. Nu, bēdīgs skats bija, smags skats bija. Mūs pavisam ārā nelaida, šad tad atvēra durvis un iebīdīja, tā saucamo, zupu un vienā maisā iemeta maizi. Toreiz mums vēl bija, ko ēst, un man kauns ir pateikt, bet tā tas arī bija. Mēs to zupu, kuru mēs arī nevarējām ēst, lai gan vēlākos gados mēs viņu labprāt apēstu, mēs mazgājām to labierīcību, kas mums bija. Mēs bijām… Kāds bija ziedojis palagu, man jau nebija neviena palaga. Un tad bija druscītiņ uztaisīja tā, ka nu cilvēkam visu priekšā demonstrēt… savas dabisko vajadzību nokārtošanu nevajadzēja.

      Pretim nāca vienā nepārtrauktā rindā armijas tehnika, karavīri, un mēs jau sākām kaut ko nojaust. Pārbraukšana Urāliem bija diezgan grūta, bet tad mūs vienā stacijā… Es neatceros, kā viņu sauca, es nepierakstīju, es jau ar biju drusku trula kļuvusi. Mūs izlaida ārā, viņi saprata, ka nekur jau mēs vairs palikt nevaram. Tur bija viens tāds dīķītis, lai mēs varētu kaut drusku nomazgāties. Un tad pie vienas mājas mēs redzējām plakātu, mēs sapratām, ka ir sācies karš, tikai tad… Tas jau, nevar pateikt, bija pagājušas jau nedēļa vairāk, mēs trīs nedēļas bijām ceļā. Tad, kad es izkāpu tur, es atrados gandrīz vai tādā pašā smalkā sabiedrībā kā Rīgā. Tur bija admirālis Spāde, tur bija Nonācs, tur bija Jēkabs Spilva, es tagad pārējos vārdus esmu aizmirsusi. Un tas bija ļoti labi, ka Spilva mani redzēja, jo viņš strādāja pie mana tēva, un vēlāk, jūs ziniet, kas viņš bija. Viņš bija vienu laiku Rīgā cenu inspektors un pēc tam “Aldara” direktors, bet iesāka, bet viņš bija kā, viņš bija militārpersona, un viņš strādāja pie mana tēva. Viņš bija precējis tādu senatora Sīmana meitu, ar kuru mani vecāki bija pazīstami, tur mēs iepazināmies arī ar Spilvu. Un viņi bija mūsu mājas draugi. Es redzēju arī Nonācs meitu, ļoti skaista meitene. Nonācs kundze nomira, turpat, tā saucamajā, Karbesokā, tas bija Tomskas apgabala Parabelas rajonā, sādžā, kas atradās vēl tālāk uz ziemeļiem nekā tur, kur mūs nometināja.

      Jā, un mēs braucām tālāk, un mums šad tad stacijās atļāva… atvēra durvis. Tad pieskrēja bērni, nonīkuši, bāli, vāji, bija salasījuši meža ogas un piedāvāja, un prasīja maizi, ko mēs viņiem dot nevarējām. Bet mēs viņiem maksājām par to. Jo tālāk mēs braucām, jo skumjāki kļuva Nukšas kundzes pareģojumi.

       Atbraucām galapunktā Novosibirskā. Tur mums lika visiem izkāpt no vagoniem ar mantām. Es izkāpu, kā mamma man pēc tam stāstīja, jo man citas drēbes nebija, elegantā kostīmā, ārā iet elegantā Parīzes cepurē, čūskādas kurpēs. Nu, tas bija tas, ko es varēju, kas man bija. Un es stāvēju pie savām mantām, un uzreiz pieskrien Spilva un saka: „Vallij, tava mamma ir šeit!”

Nu, tad es pametu visu un likos, ko bija spēks, un ieraudzīju maziņu, bālu. Nu, tad kritām viena otrai apkampienos, un tad man radās īstas dzīves spars un enerģija, jo vagonā bija viens brīdis, kad es vispārīgi nekā neēdu. Nekā neēdu, es negribēju vairs dzīvot. Un tad bija tas no ebreju ģimenes, kas to bija ievērojis un sāka ar mani runāt. Un sāka mani pierunāt un ievērojis to. Un tas man palīdzēja. Un tad es tomēr sāku atkal ēst. Bet nu radās atkal nākošā problēma – mēs katra bijām citā vagonā, un mums lika sagrupēties pa vagoniem. Tātad... mūs atkal var šķirt. Nu... tad es… mana priekšrocība bija tā, ka es perfekti runāju krievu valodā, jo es taču beidzu krievu skolu, un es tūliņ redzēju, ka tur viens rīkotājs ir. Es pienācu pie viņa un pateicu: „Lūk, ir tāds stāvoklis – es negribu šķirties no savas mātes, kā to izdarīt?”

„Rakstiet iesniegumu!”

      Nu, es tūlīt uzrakstīju iesniegumu, un man bija jāšķiras no maniem ceļa biedriem, un es pievienojos mātes vagonam, kur lielākā daļa bija no lauciniekiem – no Babītes pagasta, no Salas pagasta. Pārgāju uz turieni, un tad mums lika… Dažiem izdevās tikt kuģī, bet mums bija jākāpj baržā, liela, tāda… milzīgā baržā, kuru vilka tāds kuterītis - tvaikonītis. Apkārt bija milzīgs plašums, neizskatījās vairs pēc upes, bet izskatījās…, nu par to drusku vēlāk. Nu, mēs ar mammu uzkāpām uz tās baržas, un tur, izrādījās, arī bija Spilva, Jēkabs Spilva, tad laikam Kārlis Dzelzītis. Viņš bija vai Hipotēkas vai Zemes bankas direktors. Un Dinsbergs, arī kaut kādu lielu posteni viņš ieņēma. Tas bija savādi, jo parasti vīrieši bija citā ešelonā un piebrauca citādā veidā.

Māra Zirnīte: Interesanti, kāpēc tad viņi bija palikuši?

Valērija Sieciniece: Admirālis arī bija palicis. Mēs nokāpām kravas telpās, lejā, un tur bija briesmīgs skats, jo citi jau bija priekšā. Tur bija briesmīga skaņa, briesmīgs gaiss. Bērni raudāja, daudziem bija caurejas, arī bērniņiem bija caurejas, bija jāguļ turpat uz grīdas. Māte skrēja un meklēja, vai kādam nav rīsi vai kas, lai savu bērnu glābtu. Mēs sākām braukt un nesapratām, kur mēs atrodamies. Tā vairs nebija Obas upe, bet tas bija viens milzīgs ūdens klajums, kur bija šad tad saredzamas tādas koku galotnītes, krūmu galotnītes. Un tad mēs sapratām, ka tie ir tie, visiem zināmie, milzīgie pavasara Obas plūdi, kas visu bija apseguši. Man bija ļoti grūti uzturēties tur, apakšā. Mamma bija iemigusi, un es uzkāpu augšā un pavadīju nakti augšā. Nezinu, cik mēs dienas bijām braukuši, bet pēkšņi nāca pavēle: „Visiem uz klāja ar mantām!” Un mūsu barža piestāja… šīs milzīgā ūdens klajuma vietā, kur netālu rēgojās tikai krūmu galotnes. Un tika dota pavēle, nolaida trapu: „Izkāpt!” Nu... es nodomāju, tātad tā ir nolemts ar mums izdarīt. Bet tad atskanēja Dzelzīša spēcīgā balss: „Neviens nekustēties!” Mēs nekustējām. Tie divi karavīri, kas tur stāvēja, kļuva domīgi. Kaut ko ar tādu… kā saka, piedodiet, gromkagavariķel , es nevaru vairs pateikt…

Vilis Zirnītis: Ar skaļruni.

Valērija Sieciniece: Ar skaļruni pa kaut ko sarunājās ar tā tvaikonīša… Pēc tam abi iesēdās… Tvaikonītis piebrauca, abi iesēdās tvaikonītī un aizbrauca. Nu, es domāju tā: mums tagad ir nolemts mūs vienkārši ar visu baržu nolaist dibenā, un gaidām, kas notiks tālāki. Aprēķināju tā, ja viņi – karavīri, tie kareivji atgriezīsies, tad mēs brauksim tālāk, ja ne – tad ir mūsu liktenis izlemts. Un tomēr viņi atgriezās, un mēs braucām tālāki. Braucām atkal ļoti ilgi, es tās dienas nevaru vairs atcerēties. Un vienā vietā kaut kur, tas izrādījās, tā saucamā, Parabela, Parabelas – Tomskas apgabala Parabelas rajonā tā, nu kā varētu teikt, rajona pilsēta. Tur mūsu kuterīts, mūsu baržu pieturēja. Tur tika izsēdināti vairāki cilvēki. Tad braucām tālāki, tātad pa ceļam… Jā, iebrauca tādā Parabelas upē, no Obas iebrauca Parabelas upē, un tad sāka izsēdināt cilvēkus. [..]  Beidzot mēs piebraucām arī vienā krastā, un pienāca arī mūsu rinda. Es biju ievērojusi starp tiem, kuriem bija jāizkāpj, vienu jaunu, glītu sievieti, kuras ratiņos gulēja meitiņa, apmēram seši mēneši veca, kura neizskatījās vairs dzīva, viņa bija bāla, acis bija ciet, ļoti smuks bērniņš. Un tā jaunā sieviete, kas izrādījās Raudsep kundze, Elfrīda Raudsepa, kuru sauca par Kintiņu, un viņas tantiņa, mātes māsa, kura pēc dzemdībām… Raudsepa kundzei radās tromboze kājā. Viņa negribēja atstāt viņu vienu un brauca labprātīgi viņai līdzi. [..]        Mēs izkāpām Parabelā tanī sādžā, kuru sauca par Kuči. Tur mums bija jāizkāpj. Krastā bija sapulcējušies vietējie iedzīvotāji. Nu, skats bija pārāk drūms. Ģērbušies tik nabadzīgi, visi tādās it kā noplukušās drēbēs. Jūs variet iedomāties, nevienas noteiktas, spilgtas krāsas bija. Novājējuši, saskrēja arī bērni kailām kājām, lieliem vēderiem, lielām acīm tanī galviņā, mātes jakā vai tēva tādā praķītī. Un visi skatījās uz šitiem cilvēkiem ar milzīgu izbrīnu. Bija nodomāts… Un, ziniet, kas tie bija? Tie bija, jau 15 gadus tur nodzīvojuši, tie bija, tā saucamie, kulaki no Altaja. Kad tos atveda un atstāja taigā, un lika rakt bedres zemnīcām, un klāt viņas ar to… nu ar skujām. Tur viņiem bija jāpavada ziema, un izdzīvoja ne jau visi. Tiem, kas izdzīvoja, valdība deva nelielu pabalstu, lai viņi varētu govi iegādāt. Nu, un, protams, pašiem bija jāceļ mājas. Tādas bija guļbaļķu mājas un tanīs starpās arī sūnas, ļoti primitīvs. Ķieģeļu nebija, tāpēc skursteņu vietā bija viens tāds čuguna katls, kuram nebija dibena, tas bija. Nu, tiem vietējiem… Bet vietējie izteica vēlēšanos… Viņiem bija žēl mūs, viņi redzēja, kas mēs esam. Un domāja, ka mēs tikpat tādi, kā izskatījāmies, aiziesim bojā. Viņi piedāvāja mūs savās mājās uzņemt. Var jau būt, ka to, tam bija zināms iemesls, ka mēs atbraucām ar koferiem un mantām. Viņi varēja izvēlēties. Mūs, mani ar mammu, izvēlējās viena saimniece, ar vāja… Vēlāk viņa pateica tāpēc, pateica tāpēc, ka viņai esot divas istabas, ka pirmajā istabā stāv tā lielā krāsns un vēl viena istaba, un tā, kā viņai pašai esot seši bērni, tad viņa nevarot ņemt ģimeni ar bērnu, un tāpēc viņa paņēma mūs abas divas. Raudsepa kundzi ar tantiņu un mazo Maijiņu paņēma viens vietējais sādžinieks, kurš dzīvoja arī nelielā izbā …

Māra Zirnīte: Kā tā istabā, kā tās mājas izskatījās?

Valērija Sieciniece: Nu, es jums pateicu – no guļbaļķiem viņa bija, un, saprotams, bija arī pa lodziņam iekšā. Katrā ziņā viena milzīga, liela krievu krāsns. Tā krāsns mute bija tik liela, un visa tā krāsns bija tik liela, ka tanī varēja ielīst cilvēks [..]   Mēbeles tur nebija nekādas. Mūsu istabiņā bija viena gulta, varbūt bija galds. Bet saimnieces istabā bija tā milzīgā krāsns, viena bērna šūpulītis, kur gulēja viens nabaga debils bērns, un viena gulta, kur gulēja saimniece. Viņas vīrs bija arī apcietinājumā, laikam bija izrunājies. Un pārējie bērni gulēja uz grīdas. Krēslu laikam nemaz nebija, bija tikai soli. Tā tas izskatījās. [..]  

      Es jau biju no turienes aizbraukusi, jau labu laiku biju tālāk Sibīrijā, tuvāk centram tikusi. Nu, tagad saimniece, kad mēs iegājām viņas istabā, tanīs Kučās, ko viņa mums atļāva, viņa izkurināja pirti, lejā pa tādu taciņu – tur bija uzbūvēta pirts. Nu, parasta tāda pat kā latviešu pirts, lauku pirts, ja. Un turpat blakus bija strauts, un atļāva un lika, lai mēs nomazgājamies. Mamma no viena sava palaga izšuva matraci. [..]   Nu, mēs ar tādām šaubām skatījāmies uz to gultu, un mūsu bažas izrādījās pamatotas. Mēs gultā negulējām, mēs gulējām uz grīdas. Un, pamostoties gaismā, pa celiņiem vien nāca blaktis. Kaut kādā ceļā mums tomēr izdevās ar viņiem tikt galā. Tuvojās ziema, un nu, mūs sāka norīkot darbā. Tā atkal bija izrāde vietējiem. Bija vasara, nu un mēs gājām vasaras kleitās. Mūs sūtīja uz mežu, uz taigu siet slotas no bērziem. Bet nevis pēršanai, bet govju barošanai ziemā. Nu, kā mēs pratām, tā mēs darām. Toreiz mēs vēl smējāmies. [..]  

      Jā, es gribu jums pastāstīt, ko es vēl neteicu. Es tā nesakarīgi runāju. Kas izrādījās tanī Kučos, kas bija tai vagonā. Tur bija no Salas pagasta tāds Jaunzems, zemnieks ar sievu, tur bija Baginska kundze ar tēvu un diviem dēliem – Jānītis, jaunākais, Juris, vecākais, inteliģenta ģimene bija. Tur bija viena ebreju ģimene, žīdus tagad negrib, ka saka, tur bija viena meita. Vecāki, liekās viņus sauca Īdelsoni, bija māte, divi dēli un meita. Tur bija viena arī ļoti glīta, tāda Balode, ļoti glīta, laikam no Latgales, blonda un ļoti smuka jauna sieviete un viena skolotāja ar divām meitenēm. Es domāju, ka es esmu visus uzskaitījusi. Nē, tad… Vēl no Straupes… Vēl no Salas pagasta bija tāds Straupes tēvs ar vedeklu Matildi, ar sievu, ar vedeklu Matildi un divām meitenītēm, vienai bija tikai kāds gads, pusotrs, otra bija varbūt gadi 3 veca. Un mazā meitenīte tai brīdī bija tikai, sāka atveseļoties no plaušu karsoņa, un tomēr viņu paņēma. Viņi dabūja viņus ar maziem bērniem un veciem cilvēkiem, viņi, protams, tika diezgan grūtos apstākļos – bija jāguļ uz grīdas. Medicīniskās palīdzības nebija, meitiņai iesākās plaušu karsoņi, un viņa aizgāja. Vajadzēja viņu apbedīt, griezās pie manīm, lai es izvadot meiteni. Es nevarēju atteikt, lai gan savu mūžu ar to nebiju nodarbojusies. Un nu, tagad pēc mūsu vecām, arī lauku tradīcijām sākās, organizējās tāds bēru gājiens. Vietējie tomēr bija zārciņu sasituši. Priekšā gāja Baginska puikas un nesa mazo zārciņu, un es kā mācītājs – melnā kleitā ar dziesmu grāmatu rokā. Aiz zārciņa gāja, protams, māte, vectēvs un vecmāte, un visi pārējie mūsu iedzīvotāji, un visiem vēl bija drēbes, un visi bija arī attiecīgi ģērbušies. Nu, laikam gan tādu procesiju viņi vēl nebija redzējuši un stāvēja izbrīnījušies. Nu, pie kapiņa, kuru ar izraka tie paši puikas, nu ... ko, tanī brīdī, jau viss, kas sāpēja sirdī, un varēja arī pateikt… Es teicu priekšā no dziesmu grāmatas vārdus, mēs nodziedājām, un tās nu bija bēres. 

Intervijas fragmenta beigas.  
 

NMV 75: VALĒRIJA SIECENIECE, dzim. 1905.
Intervija notika: Latvijā, Rīgā 10.06.1993.
Intervēja: Māra Zirnīte, Vilis Zirnītis
Atšifrēja: Ieva Darviņa
Rediģēja un sagatavoja publikācijai: Māra Zirnīte, Ieva Garda